بیوگرافی کامل وخواندنی مهناز افشار

بیوگرافی کامل وخواندنی مهناز افشار
مهناز افشار در خرداد ۱۳۵۶ در تهران به دنیا آمد و متولد سال مار است، در کودکی خیلی شیطنت می کرد و همیشه دوست داشت بوفه دار مدرسه باشد، یک بار بخاطر شیطنت های فراوانش دو روز از مدرسه اخراج شد، عاشق آتاری مخصوصا بازی دزد و پلیس بود و ...

به تماشای کارتون علاقه فراوانی داشت و از سیندرلا، صدویک سگ خالدار، پلنگ صورتی، مورچه و مورچه خوار، سند باد، باربا پاپا، بامزی، هاچ زنبور عسل، خانواده دکتر ارنست و جودی ابوت بعنوان کارتونهای دوست داشتنی کودکی اش یاد میکند.

رشته تحصیلی اش در دبیرستان علوم تجربی بود و برای ادامه تحصیل بمدت چهار سال در یک موسسه غیر انتفاعی به تحصیل در رشته تدوین پرداخت بازیگری برایش از تلویزیون و با مجموعه تلویزیونی (عشق گمشده) در سال ۱۳۷۶ آغاز شد.

با فیلم (دوستان) به کارگردانی علی حاتمی در سال ۱۳۷۷ به سینما راه یافت به اتفاق محمد رضا گلزار با حضور در فیلمهای (کما)، (زهر عسل)، (۱۳ گربه روی شیروانی)، ( تله)، (آتش بس) و (کلاغ پر) به نوعی میتوان گفت که یک زوج هنری تشکیل داده بودند. شایان ذکر است که فیلمهای یاد شده همگی از پر فروشهای زمان خود بوده اند.

به اعتقاد او بازی رئال خیلی سخت تر از انواع دیگر است در حالیکه مخاطبان سینما به دیدن وی در فیلم هایی که صرفا گیشه را مد نظر داشتند عادت کرده بودند با ایفای نقش کوتاهی در فیلم “سالاد فصل” نشان داد که توانایی هایش بسیار بیشتر از حضور صرف در این فیلمهاست و با بازی در (آتش بس) مهر تاییدی بر این مدعا زد برای قبول یا رد یک پیشنهاد با تهمینه میلانی، فریدون جیرانی و محمدرضا شریفی نیا همیشه مشورت میکند و اعتقادی به داشتن مدیر برنامه ندارد.

حضور در “دعوت” حاتمی کیا را برای خودش اتفاق بزرگی میداند و از این اتفاق ابراز خوشحالی میکند. قرار بود در سریال “شمس العماره” به کارگردانی سامان مقدم ایفای نقش نماید اما از حضور در این کار تلویزیونی انصراف داد. دلیل این انصراف جراحی دهان و لثه ذکر شد. در سالهای اخیر از او بعنوان پولسازترین سینمای ایران یاد شده و حضورش در هر فیلم با فروش خوبی مواجه بوده است.


در میان ورزشها به اسکی و شنا علاقه دارد و به آنها می پردازد و البته والیبال هم جزء ورزشهای مورد علاقه ی اوست. در بیشتر نقشهایی که بازی کرده به ارائه کاراکتر یک دختر شوخ و اجتماعی و برون گرا می پردازد. کاراکترهای خاکستری را به نقشهای کاملا مثبت و کاملا منفی ترجیح میدهد و معتقد است خاکستری بودن یک کاراکتر کمک میکند که تماشاگر تا انتهای فیلم برود و منتظر کشف جدیدی باشد. همیشه دوست داشت نقشهای متفاوت و عجیب غریب بازی کند و می گوید: “آرزویم این است که نقش آنتونی کویین در گوژ پشت نتردام را بازی کنم.“


تبریک تولد بهترین شادباشی است که تاکنون شنیده است و به معنای واقعی تولد را دوست دارد. خود را خیلی شکمو میداند و غذا خوردن را هم دوست دارد و می گوید: “به نظرم دست پختم عالی است چون به دلیل شکمو بودنم برای غذا پختن وقت می گذارم و طعم غذا هم برایم اهمیت فراوانی دارد” غذاهای مورد علاقه اش لوبیا پلو و ماکارونی است و به خاطر همین علاقه این غذاها را خیلی خوب می پزد.

در زندگی همه چیز را فقط از خدا میخواهد و بس. مدتی شوی لباس داشت اما به خاطر وقت گیر بودنش از این کار صرف نظر کرد. در سینما به قسمت و اتفاقات ناشی از آن که برای آدمها رخ میدهند اعتقاد دارد و می گوید “من معتقدم که مسیرم مشخص شده است.” در کودکی از کارهای سخت که هیجان زیادی داشت لذت میبرد و به همین دلیل هیچوقت دوست نداشت دکتر یا مهندس شود بلکه میخواست راننده کام یون باشد. پس از اینکه بازی در فیلم “امشب شب مهتابه” را به پایان رساند در آفریقای جنوبی فیلم کوتاهی با عنوان “سیاه و سفید” پیرامون زندگی نلسون ماندلا ساخت که در آن موضوع آپارتاید را مورد توجه قرار داده است.

اگر قرار باشد برای معرفی دنیا به فضایی ها یک فیلم را انتخاب کند آن فیلم “اشکها و لبخندها” خواهد بود. عاشق تزیینات منزل است و دوست دارد هر چند سال یکبار فضای جدیدی برای خانه طراحی کند. همیشه وقتی فیلمهای خودش را می بیند احساس می کند راضی نیست و انگار خودش را در فیلمها دوست ندارد.

در اسفند ۱۳۸۶ در حمایت از کودکان کار بخشی از دستمزد یکی از فیلمهای خود را به آموزش این کودکان هدیه کرد. اعتقاد دارد که اتفاقهای خوب برایش دیر رخ داده اند اما با این حال خوشحال است که پله پله جلو میرود و پیشرفت میکند. جنگ را ترسناک ترین پدیده در دنیا می داند. در تنها دوره برگزاری مراسم زرشک زرین سینمای ایران فیلم” شور عشق” جایزه زرشک زرین را دریافت کرد. وی که در این فیلم بازیگر نقش اول بود اعتقاد دارد اختصاص یافتن زرشک زرین به “شور عشق” باعث شد که فیلم دیده شود. پول را خیلی دوست دارد و شاید عجیب باشد که به خرج کردنش – چه برای خودش و چه اطرافیانش- هم علاقمند است. تا قبل از حضور در فیلم “دعوت” تجربه اسب سواری نداشت و برای ایفای نقشی که در این فیلم داشت قبل از هر کاری به سوار کاری رفت.

چندی پیش در گفتگویی از دو فیلم نامه داستانی خبر داد که آنها را برای دل خودش مقابل دوربین خواهد برد. با دیدن فیلمهای خود همیشه فکر میکند که میتوانست بهتر بازی کند و این شاید از سخت گیری زیاد اوست از فیلمهای “سالاد فصل”، “آتش بس” و “دعوت” بعنوان فیلمهای متفاوت و ارزشمند کارنامه هنری خود یاد میکند.

 

 

مهناز افشار بازیگر مطرح سینمای ایران این روزها فیلم تسویه حساب به کار گردانی تهمینه میلانی را بر پرده سینماها دارد که از آن استقبال خوبی شده وپرفروشترین فیلم اکران سینماها محسوب می شود.

/خانواده ای مخالف کار در سینما/

مهناز افشار از جمله بازیگرانی است که در ابتدای بازیگری اش خانواده او با حضور در سینما مخالف بودند . خود او دراین باره در گفت وگویی با ماهنامه فیلم گفته است :خانواده من به شدت با کار من در سینما مخالف بودند آنها آدمهای مذهبی روشنفکر هستند و من با اخلاقیات خاص و چار چوبهای اخلاقی خودم در چنین خانواده ای بزرگ شدم .در سالهای اولیه کارم مادرم همراه من به دفاتر سینمایی می آمد و یادم است بااولین عکسی که از من در مطبوعات چا پ شد دایی ام شدیدا با خانواده ام دچار مشکل شد.

/بازیگری که درس تدوین خواند/

 

مهناز افشار آن طور که خودش گفته در دبیرستان علوم تجربی خوانده و بعد ادامه تحصیل داده و تدوین خوانده است . او بعدها در کلاس های بیان آقای سمندریان هم شرکت می کند .

/تدوین فیلم مهرجویی/

بد نیست بدانید که او سالها قبل و قبل از آنکه به طور جدی وارد سینما شود تدوین یک فیلم تبلیغاتی از مرجویی را برعهده داشته . این بازیگر مطرح سینما در گفت وگویی گفته :می دانید فیلم تبلیغاتی آموزش کتاب اول آقای مهرجویی را همان موقع من تدوین کردم ؟همیشه آقای مهرجویی به من می گویند من تورا به سینما معرفی کردم(ماهنامه فیلم)

/فیلمهایی که مهناز افشار دیگر آنها را دوست ندارد/

در کار نامه بازی گری خانم افشار فیلمهایی وجوددارد که پس از گذشت سالها دیگر آنهارا دوست ندارد. حدود ۶۰درصد از فیلمهایی که مهناز افشاربازی کرده ،مورد رضایت اونیست .این چیزی است که خود او در اعترافی جالب عنوان کرده وافزوده : بازی در فیلم دختری در قفس را دوست ندارم . در نگین اصلا آن نقش مال من نبود و احساس می کردم که نباید در آن نقش بازی کنم .یا مثلا زهر عسل که قصه متفاوتی داشت در زمان خودش ،اما در نیامد .افسوس نمی خورم از بازی کردن در زهر عسل چون کسی از اعتماد من سوئ استفاده نکرد. یا حتی او به تازگی گفته :تنها فیلمی که واقعا ازبازی در آن پشیمانم امشب شبه مهتابه است .آقای شایسته شاهدند که من نمی خواستم قرارداد بازی در این فیلم راامضا کنم الان اگر امشب شبه مهتابه را به من پیشنهاد کنند با قاطعیت می گویم نه .تجربه این فیلم باعث شد از این فیلم به بعد پس از خواندن فیلمنامه بپرسم بقیه بازیگران چه کسانی هستند از کلاغ پر یا کما دفاع نمی کنم اما پشیمان هم نیستم.

/نگین/

در فیلم نگین اصغر هاشمی قرار بود لیلا حاتمی بازی کندولی شرایط فراهم نشد وقرعه به نام مهناز افشار افتاد.

البته فکر می کنم در نگین بازیگران حرفه ای که در کنارم بودند می توانستند به من کمک کنند امااین کاررا نکردند!

/دختری در قفس/

من برای فیلم دختری در قفس با آقای داوود نژاد قرار دادبستم وبه ایشون اعتماد کردم ولی …..!متاسفانه تبلیغات فیلم فاجعه بود .

آقای داوود نژاد گفت : من هستم و من فکر کردم ایشون به عنوان مشاور کنار گروه قرار داره و مشکلی پیش نمی آد …. از طرفی بالاخره تمام بازیگرهای دنیا هم در کار نامه خودشون فیلم بددارند.

/از دست دادن بی پولی ورسیدن به …./

خارج بودم و همزمان بی پولی وامشب شبه مهتابه به من پیشنهاد شد داشت خارج درس می خواندم بی پولی راقسمت نشد و رد کردم ودرباره این یکی(امشب شبه مهتابه ) هم گفتم که نمی توانم به من گفتند اعتماد کن ویا علی بگو وبیا . من هم اعتماد کردم و رفتم .این فیلمی نیست که به خاطر آن مهناز افشار سرش را بالا بگیرد . می گفتند این فیلم نسخه ای ایرانی از فیلمی با عنوان زندگی من نیکول کیدمن است .به من اعتراض می کنند که چرا درباره فیلم امشب شبه مهتابه خوب حرف نمی زنم . حتی بعضی هاپرخاش گری می کنند.

/ستاره دهه 80/

البته باید عنوان کرد اولین کار مهناز افشار سریال «گمشده» بود که در همان سالهای ابتدای حضور افشار در سینما بود . گویا این فیلم دوسال پیش مجددا
پخش شد . درواقع باید گفت دهه 70 دهه شروع کار و تثبیت مهناز افشار با فیلم هایی چون «نگین»، «شور عشق» و «شیرهای جوان» بود. در اوایل دهه 80 به عنوان ستاره کاملاً جا می افتد وبا فیلم آتش بس تهمینه میلانی به اوج می رسد .

/آتش بس/

آقای شریفی نیا به من گفت که خانم میلانی قصه بسیار خوبی داره و چه قدر خوبه که توباایشون کار کنی .من هم از این پیشنهاد خیلی خوشحال شدم چون خیلی دوست داشتم باایشون کار کنم .البته قبلا قرار بود در نیمه پنهان بازی کنم..

بعد از آتش بس تا حدودی سخت گیر تر شدم و کارهایی به من پیشنهاد شد که اگر مهناز افشار قبل از آتش بس بودم آنها را قبول می کردم ولی ….

کلا باید بگم با سبک تهمینه میلانی کار کردن یک تجربه است .

یک روز خانم جوانی جلوی من را گرفت و گفت آتش بس عین زندگی من بوده.

/ارتباط با میلانی/

خارج از رابطه کاری ،رابطه من با خانم میلانی خیلی قشنگ است به من کتاب می دهند وفیلم معرفی می کنند.

/من هم بازیگر فیلم میلانی بودم/

یکی دوسال قبل در مصاحبه ای باهفته نامه چلچراغ از مهناز افشار پرسیده می شود چرا بهرام رادان از شور عشق به نقش اول سنتوری مهرجویی می رسد ولی مهناز افشار همچنان مورد توجه سینمای تجاری است؟مهناز افشار در پاسخ می گوید :اگر آقای رادان بازیگر نقش اول فیلم مهرجویی است ،من هم بازیگر نقش اول فیلم آتش بس بودم .خب برای من آتش بس فیلم مهمی است.

/میلانی من را کتاب خوان حرفه ای کرد/

تهمینه میلانی از کار گردانهای سینمای ایران است که به خواندن کتاب علاقه بسیاری داردو علاقه بیشتری به معرفی کتاب به دیگران وایجاد علاقه کردن برای خواندن کتاب به دوستان. به همین خاطر شاید عجیب نباشد که مهناز افشار همواره درصحبتهایش بگوید میلانی باعث شدتا از خواندن کتابهای فهیمه رحیمی به خواندن کتاب مرشد ومارگریتا کشیده شوم. مهناز افشارهمیشه گفته : خانم میلانی به شدت مرا کتاب باز کرده و بسیار روی من تاثیر گذاشت .او توضیح داده که من بامداد خمار را در میان کتابهای ایرانی بسیار دوست داشتم مثلا کتابهای دانیل استیل را می خواندم فهیمه رحیمی را دوست داشتم.گاه گداری هنوز هم سراغ این کتابها می روم ولی خانم میلانی باعث شد من غیر از اینها سراغ کتابهای روانشناسی هم بروم.مثلا مرشد ومار گریتا را به من معرفی کرد کتابی که مرا به شدت تکان داد!گاهی درسنین نوجوانی به فکر همین رمانهای عاشقانه می خوابیدم.هنوزهم وقتی روح کودکم بلند می شود سراغ این کتابها می روم.خیلی از بچه ها برایم فیلم می آورند. .

/همکاری با حاتمی کیا/

در فیلم دعوت از ۷صبح تا ۳صبح باید پلانی را می گرفتیم که من باید درزیر آب می بودیم .زمستان هم بود وقتی آخر کار حدود ساعت ۳صبح از استخر بیرون امدم آقای حاتمی کیا می گفت خیلی خوشحالم از اینکه برخلاف آنچه می گویند اصلا بازیگر عروسکی نیستی .یعنی بازیگری نیستی که راحت طلب باشی ونخواهی زجر بکشی.

/برای همکاری با حاتمی کیا بامغز می روم/

جالب است بدانید افشار در مصاحبه دیگری درباره همکاری باحاتمی کیا گفته :اگر آقای حاتمی کیا هر وقت ودر هر شرایطی بخواهند در فیلمشان کار کنم با مغز می روم.

/باز هم دعوت حاتمی کیا/

زمانی که برای فیلم دعوت دعوت شدم تا قبلش که سینمای ایشون را دوست داشتم و صادقانه بگویم بعد از کار کردن باایشون هم خوشحالم که در فیلمشان حضور داشتم .تازه در دعوت برای اولین بار بود که درفیلمی بازی می کردم که در واقع باید ۴نقش را در می آوردم .خیلی ها گفتند کار خاصی نکردی ولی فکر کنید صدا دوربین حرکت وقراره تو خودت رابازی کنی در چند شکل مختلف….

/کار گران مشغول کارند/

هدیه تهرانی به من زنگ زد و گفت :مانی حقیقی قراره یک کاری شروع کنه و به توزنگ می زنه برو پیشش و ببین شرایط کار چه جوریه !آقای حقیقی زنگ زد و من برای مذاکره رفتم البته همان موقع شنیدم که بعضیها مخالف حضور من در این فیلم بودند.اصولا جالبه که خیلیها مخالف من هستند اما معتقدم که چیزی که حق وقسمت باشه اتفاق می افته .

مانی حقیقی روز دوم فیلمبرداری وقتی راش های مربوط به روز اول را دیده بود گفته بود :خیلی خوب بازی کرده وهمین به من روحیه داد.البته این فیلم کار خیلی خوبی بود .

در این فیلم بیشتر بازی من مقابل اقای محمود کلاری بود .ایشون آنقدر خوب بودند که دیگر نیازی به کمک نداشتم.

/شاید فیلمبردار شود/

شاید روزی فیلمبردار شوم چون کار های فنی را دوست دارم .اولین بار سر فیلم رییس برای زرین دست تراولینگ کردم .عاشق کار فنی ام به زرین دست گفتم می خواهم بیایم دستیار ۳شما شوم.اگر پشت صحنه فیلم پسر آدم ُدختر حوا(مهناز افشار )را نگاه کنید برایتان جالب خواهد بود که کلی ابزار ووسائل را این ور وآن ور کردم .اصلا توی چند تا عکس ُریل روی دوش من است .اینها را از سینه موبیل می آوردم برای آقای زرین دست.

/ساخت مستندی درباره نلسون ماندلا/

مهناز افشار دراین سالها به سراغ سینمای مستند هم رفته .او برای ساخت یک مستند درباره نلسون ماندلا به آفریقا هم رفته و کلی فیلم گرفته از زندانی که در آن نلسون ماندلا حضور داشته وحتی از سلولش واتاق خوابش هم فیلم گرفته .البته خود دراین باره گفته :راستش ۴ساعت فیلم گرفتم و آوردم وکلی وقت رویش گذاشتم اما فهمیدم دغدغه ام کار گردانی نیست.

/نقش منفی/

اتفاقا من نقش منفی را می پسندم و دوست دارم نقشهایی بازی کنم که وقتی شب به خونه می رسم از شدت سختی اون نقش گریه کنم .مثلا خیلی دوست داشتم نقش آنتونی کویین را در گوژپشت نتردام بازی کنم .

/چه کسی امیر را کشت /

این فیلم تجربه عجیب و غریبی بود و نزدیک به ده بازیگر حرفه ای و یه نقش کاملا متفاوت .به هر حال تجربه متفاوتی بود ومن خیلی خوشحالم که دراین فیلم بازی کردم.

/بازی در «چه کسی امیر را کشت» چگونه پیش آمد؟/

یادم است که از طرف آقای کرم پور فیلمنامه یی به من رسید که بخوانم. دیدم خیلی کار نویی است، عوامل و بازیگران خیلی خوبی هم دارد. البته برای بازی در این فیلم واقعاً خیلی ترس داشتم چون فکر می کردم مهناز افشار میان این همه بازیگر پیشکسوت و بزرگ چه می خواهد بکند؟ ولی بعد دیدم چه محک خوبی است. آدم به خودش می گوید سعی کن کم نیاری و خیلی خوب باشی. هیچ وقت لطف آقای شکیبایی را یادم نمی رود که من را دیدند و گفتند وقتی سالاد فصل را دیدم، متوجه شدم از نوک پا تا نوک موهایت بازی می کنی. اصلاً باور نمی کردم آقای شکیبایی این حرف را به من بزند. چقدر خالص و چقدر بی عقده و بزرگوار. این حرف را حتی اگر ایشان فقط برای خوشحال کردن من گفته باشد به من انرژی می دهد و برای من خیلی ارزشمند است. یکسری دوستان در سینما به من کم لطفی کردند اما خدا را شکر دوستانی هم داشتم که به من کمک کردند در سینما بمانم. فیلمنامه «چه کسی امیر را کشت؟» را که خواندم، آقای شکیبایی هم آنجا بودند و دوست داشتم باز هم با ایشان کار کنم. البته با هم بازی نداشتیم ولی نقش عجیب و متفاوتی بود. من همیشه دوست دارم نقش های متفاوت و عجیب و غریب بازی کنم. مثلاً آرزویم این است که نقش آنتونی کویین در گوژپشت نتردام را بازی کنم.

/کیمیایی/

به نظرم برای هر بازیگری خیلی خوبه ولازمه که باآقای کیمیایی کار کنه حتی برای یک تجربه.

/قسمت وتقدیر/

همچنین باید بگویم من درسینما به قسمت واتفاقی که برای آدمها می افتد اعتقاددارم .من اعتقاددارم مسیر من مشخص شده است.

/ 0 نظر / 14 بازدید