آموزش نکات کلیدی کامپیوتر

پشت کامپیوتر صحیح بنشینید

حفظ وضعیت صحیح بدن به هنگام نشستن پشت کامپیوتر بسیار حائز اهمیت است و باید تا حد امکان در طول مدت کار با این وسیله، این نکته مهم را در نظر داشته و شکل استاندارد نشستن صحیح را رعایت کرد.

آکادمی جراحان ارتوپدی آمریکا در این زمینه توصیه هایی را ارائه کرده که به قرار زیر است:

صندلی را انتخاب کنید که به راحتی می توان با آن سازگار شد و احساس ثبات و پایداری کرد.

به طوری که دارای یک پشتی مناسب و راحت و نیز چرخ هایی باشد که حداقل در پنج نقطه با زمین تماس داشته باشد.

مطمئن شوید که زانوهای شما در سطح ران قرار بگیرد و کف پاهایتان کاملا روی زمین قرار بگیرد.

از صندلی دارای دسته استفاده کنید تا بتوانید بازوهای خود را در سطح کمرتان قرار دهید.

صندلی شما حتما باید تشک داشته باشد و صندلی باید اندکی به سمت کف زمین متمایل باشد.

روش نصب ویندوز XP

نصب ویندوز به دو طریق ممکن است صورت بگیرد :

۱)      نصب ویندوز جدید

۲)       به روزرسانی ویندوز قبلی یا Update کردن آن .

۳)      پاک کردن ویندوز قبلی

نصب ویندوز XP

توجه : اگر کامپیوتر شما مجهز به آنتی ویروس است قبل از نصب ویندوز باید آنرا غیر فعال بکنید . در ضمن اطلاعات موجود در پارتیشن فعال پاک می شود. پس از اطلاعات ضروری خود کپی برداری کنید.

شروع نصب :

CD ویندوز XP را داخل CDROM قرار دهید. ( شما باید مطمئن باشید که کامپیوتر شما حالت Multi Boot را دارا بوده و می تواند از طریق CD بوت شود در غیر این صورت باید ابتدا Biosکامپیوتر را طوری تنظیم کنید که بوت از طریق CD شروع شود )
کامپیوتر خود را Restart کنید(کلید Reset را فشار دهید )
حواستان به صفحه مانیتور باشد به شما پیامی به این شکل داده می شود Press any key to boot from cd…  به محض دیدن این پیام خیلی سریع یک کلید از صفحه کلید را فشار دهید . با فشردن یک کلید برنامه Setup شروع می شود .
توجه : اگر دیر یک کلید را فشار دهید کامپیوتر به دنبال محل دیگری جهت بوت گشته و Setupبا مشکل مواجه می شود و شما مجبور هستید دوباره از مرحله ۲ کار را ادامه دهید .

اگر عمل بوت از طریق CD به درستی انجام شودکامپیوتر پیامهایی را به شما می دهد . در این مرحله نیازی نیست کاری انجام دهید .
بعد از اتمام مرحله قبل صفحه آبی رنگی ظاهر می شود که سه پیام زیر در آن وجود دارد :
۱) To set up windows xp now, press Enter

2) To repair a windows xp installation press R

3) To Quit setup press F3

 کلید Enter را فشار دهید فشار دهید تا گزینه ۱ انتخاب شده و نصب ویندوز آغاز شود.

صفحه قرارداد: در این صفحه قراردادی بین شما و شرکت میکروسافت منعقد می شود متن را خوانده و توافق خود را اعلام کنید با کلید F8
صفحه ای ظاهر شده و مشخصات پارتیشن فعال شما C: را نشان می دهد. نام سیستم عامل نصب شده شما به صورت زیر نشان داده می شود: C:\Windows "Microsoft Windows Xp Professional" در زیر این صفحه سه انتخاب برای شما وجود داردF3=Quit     R=Repair    Esc=Don't Repair شما گزینه سوم یا همان Esc را انتخاب کنید
صفحه ای آشکار شده و مشخصات هارد و فضای خالی و همچنین پارتیشن فعال را به شما نشان می دهد و شما می توانید تغییراتی در آنها ایجاد کرده و یا بدون تغییر از آن بگذرید.

دکمه Enter را جهت ادامه نصب بفشارید.Enter=Install   D=Delete Partition   F3=Quit   
در صفحه بعدی دو انتخاب وجود دارد C= Continues Setup جهت ادامه نصب و Esc=Cancel برای انصراف .
در این مرحله اگر پارتیشن فعال شما از قبل فرمت نشده شما یکی از گزینه های زیر را انتخاب و اقدام به فرمت هارد کنید.
- Format the partition by using the NTFS file system (Quick)

- Format the partition by using the NTFS file.

- Format the partition by using the FAT file system (Quick)

- Format the partition by using the FAT file.

- Convert the partition to NTFS

- Leave the current file system intact (no changes)

اگر هارد شما از قبل فرمت شده گزینه آخر را انتخاب می کنیم.ولی بهتر است کار فرمت را انجام دهید.

صفحه ای ظاهر شده و دو گزینه F=Format برای فرمت کردن و Esc=Cancel برای انصراف می باشد شما Fرا انتخاب کنید.
دوباره در مورد فرمت از شما سوال می شود Enter را جهت ادامه کار فشار دهید.
فرمت شروع شده و با نوار زرد رنگی درصد پیشرفت دیده می شود. منتظر باشید به ۱۰۰برسد . بعد از فرمت کامپیوتر شروع به کپی فایلهای ویندوز روی هارد می کند بعد از این مرحله کامپیوتر یک بار روشن و خاموش می شود. در این مرحله کاری انجام ندهید . بعد از روشن شدن مجدد کامپیوتر نصب ویندوز شروع می شود.و مدت زمان نصب در گوشه سمت چپ و پایین دیده می شود. توجه داشته باشید کامپیوتر هر بار که روشن وخاموش می شود (در طول نصب ویندوز چند بار این اتفاق می افتد) در هر بار روشن شدن پیام Press any key to boot from cd…  ظاهر می شود ولی شما این پیام را نادیده گرفته و اجازه دهید کامپیوتر خودش بوت شود. در ضمن در موقع نصب ویندوز صفحه مانیتور دائم روشن و خاموش می شود این عمل جهت نشان دادن فعالیت کامپیوتر است و مهم نیست.
بعد از مدتی صفحه ای تحت عنوان تنظیم ملیت و زبان ظاهر می شود Regional and language option ظاهر می شود .( تنظیمات این صفحه مهم بوده و کامپیوتر را فارسی می کند).در این صفحه دکمه Customize را کلیک کرده و از پوشه هایی که ظاهر می شوند ابتدا روی صفحه Languages و در پایین این صفحه دو مربع خالی را تیک بزنید . هر بار که تیک می زنید صفحه ای ظاهر شده و اخطاری به شما می دهد که شما OK را بزنید. سپس بر روی برگه Advanced رفته و در قسمت Select a Language to match the language version … زبان فارسی را از داخل لیست انتخاب کنید.در این صفحه به قسمت پایین یعنی Code Page کاری نداشته باشید. و حالا OK را بزنید.مدتی طول می کشد که تغییرات اعمال شده در مورد زبان از روی CD به کامپیوتر منتقل شود . بعد Next را بزنید.
بعداز تنظیم زبان دکمه Next را بزنید صفحه ای تحت عنوان اطلاعات شخصی ظاهر می شود(Personalize your software  )در این صفحه اسم خودتان را تایپ کرده و نام کمپانی یا شرکت و یا کلمه Home را برای استفاده در خانه تایپ کنید . و بعد Next را بزنید .
صفحه ای تحت عنوان Your product key ظاهر می شود کلمه رمز CD ویندوز را که داخل یا روی پاکت CD قرار دارد در این قسمت وارد کنید ( یک رمز ۲۵ حرفی) و NEXT را بزنید .
صفحه ای می آید که نام کامپیوتر در آن نوشته شده (پیشنهادی خود ویندوز) بهتر است همین نام را قبول کنید یا نام جدیدی را برای آن انتخاب کنید . در قسمت Administrator password اگر دوست داشتید افراد دیگرامکان استفاده از کامپیوتر شما را نداشته باشند رمزی را وارد کرده و هیچوقت آنرا فراموش نکنید.
صفحه تنظیم مودم ظاهر می شود در قسمت اول What country/region are you in now? نام ایران را پیدا کرده و انتخاب کنید. و در قسمت دوم What area code(or city cod)? کد شهر خود را وارد کنید. در انتهای صفحه سیستم تلفن خود Tone یا Pulse را تنظیم کنید.
صفحه Date and time setting می آید که نگاه کنید اگر در این صفحه نیازی به تغییرات است آنها را اعمال کنید. در این صفحه بعد از تنظیم تاریخ و ساعت در قسمت Time zone نام تهران را انتخاب کنید
صفحه Networking Setting که راجع به تنظیمات ارتباط اینترنتی می باشد می توانید Costume را انتخاب و تک تک itemها را خودتان تنظیم کنید ولی بهتر است این تنظیم ها را به خود ویندوز بسپارید و کلمه Typical Setting را انتخاب کنید.
صفحه Work group computer Domain می آید که برای تنظیم اتصال کامپیوتر شما به یک گروه کاری است این صفحه را Next کرده و تغییری در آن ایجاد نکنید.
بعد از این تنظیمات کامپیوتر مابقی کار نصب را انجام خواهد داد که این مراحل با توجه به سرعت کامپیوتر شما معمولاً بین ۲۰دقیقه تا ۴۵ دقیقه طول می کشد
بعد از اتمام نصب ،کامپیوتر خاموش و روشن می شود مجدداً پیام Press any key to boot from cd… را نادیده گرفته و اجازه دهید کامپیوتر خودش بوت شود و بعد CD ویندوز را خارج کنید.
در اولین ورود به ویندوز از شما سوالاتی در مورد اتصال به اینترنت و اتصال به شرکت مایکروسافت پرسیده می شود که شما NO را انتخاب و Next را بزنید در صفحه Userها در سطر اول نام خود و در سطرهای بعدی اگر کسانی از کامپیوتر شما مشترکاً استفاده می کنند اسامی اشان را وارد کنید. و Next را بزنید و در صفحه آخر که از شما تشکر می کند دکمه Finish را بزنید.
بعد از اتمام نصب ویندوز می توانید مجدداً ویروس یاب خود و دیگر برنامه ها را نصب کنید .
توجه : در صورتی که هارد شما از قبل فرمت شده باشد مراحل ۷ تا ۱۰ را نخواهید داشت. در ضمن ممکن است با توجه به نوع CD ویندوز مراحل بالا تفاوتهایی داشته باشد.

مدال:

آشنایی با انواع حافظه در رایانه

حافظه با هدف ذخیره سازی اطلاعات ( دائم ، موقت ) در کامپیوتر استفاده می گردد. از انواع متفاوتی حافظه درکامپیوتر استفاده می گردد .

RAM
ROM
Cache
Dynamic RAM

Static RAM

Flash Memory

Virtual Memory

Video Memory

BIOS

استفاده از حافظه صرفا" محدود به کامپیوترهای شخصی نبوده و در دستگاههای متفاوتی نظیر : تلفن ها ، رادیوهای اتومبیل ، VCR ، تلویزیون و … نیز در ابعاد وسیعی از آنها استفاده بعمل می آید.هر یک از دستگاههای فوق مدل های متفاوتی از حافظه را استفاده می نمایند.

مبانی اولیه حافظه :

با اینکه می توان واژه " حافظه " را بر هر نوع وسیله ذخیره سازی الکترونیکی اطلاق کرد، ولی اغلب از واژه فوق برای مشخص نمودن حافظه های سریع با قابلیت ذخیره سازی موقت استفاده بعمل می آید.

در صورتیکه پردازنده مجبور باشد برای بازیابی اطلاعات مورد نیاز خود بصورت دائم از هارد دیسک استفاده نماید، قطعا" سرعت عملیات پردازنده ( با آن سرعت بالا) کند خواهد گردید. زمانیکه اطلاعات مورد نیاز پردازنده در حافظه ذخیره گردند، سرعت عملیات پردازنده از بعد دستیابی به داده های مورد نیاز بیشتر خواهد گردید. از حافظه های متعددی بمنظور نگهداری موقت اطلاعات استفاده می گردد.

مجموعه متنوعی ازانواع حافظه ها وجود دارد . پردازنده با توجه به ساختار سلسله مراتبی فوق به آنها دستیابی پیدا خواهد کرد. زمانیکه در سطح حافظه های دائمی نظیر هارد و یا حافظه دستگاههائی نظیر صفحه کلید، اطلاعاتی موجود باشد که پردازنده قصد استفاده از آنان را داشته باشد ، می بایست اطلاعات فوق از طریق حافظه RAM در اختیار پردازنده قرار گیرند. در ادامه پردازنده اطلاعات و داده های مورد نیاز خود را در حافظه Cache [1]و دستورالعمل های خاص عملیاتی خود را در رجیسترها ذخیره می نماید.

  از زمانیکه کامپیوتر روشن تا زمانیکه خاموش می گردد ، پردازنده بصورت پیوسته و دائم از حافظه استفاده می نماید. بلافاصله پس از روشن نمودن کامپیوتر اطلاعات اولیه از حافظه ROM فعال شده و در ادامه وضعیت حافظه از نظر سالم بودن بررسی می گردد ( عملیات سریع خواندن ، نوشتن ) .در مرحله بعد کامپیوتر BIOS [2]را ازطریق ROM فعال خواهد کرد. BIOS اطلاعات اولیه و ضروری در رابطه با دستگاههای ذخیره سازی، وضعیت درایوی که می بایست فرآیند بوت از آنجا آغاز گردد، امنیت و … را مشخص می نماید. در مرحله بعد سیستم عامل از هارد به درون حافظه RAM استقرار خواهد یافت .

بخش های مهم و حیاتی سیستم عامل تا زمانیکه سیستم روشن است در حافظه ماندگار خواهند بود.به همین دلیل است که می گویند مثلاً ویندوز ایکس پی نیاز به حداقل ۱۲۸ مگابایت حافظه دارد، در ادامه و زمانیکه یک برنامه توسط کاربر فعال می گردد، برنامه فوق در حافظه RAM مستقر خواهد شد. پس از استقرار یک برنامه در حافظه و آغاز سرویس دهی توسط برنامه مورد نظر در صورت ضرورت فایل های مورد نیاز برنامه فوق، در حافظه مستقر خواهند شد.و در نهایت زمانیکه به حیات یک برنامه خاتمه داده می شود (Close) و یا یک فایل ذخیره می گردد ، اطلاعات بر روی یک رسانه ذخیره سازی دائم ذخیره و نهایتا" حافظه از وجود برنامه و فایل های مرتبط ، پاکسازی ! می گردد.

همانگونه که اشاره گردید در هر زمان که اطلاعاتی ، مورد نیاز پردازنده باشد، می بایست اطلاعات درخواستی در حافظه RAM مستقر تا زمینه استفاده از آنان توسط پردازنده فراهم گردد. چرخه درخواست اطلاعات موجود درRAM توسط پردازنده ، پردازش اطلاعات توسط پردازنده و نوشتن اطلاعات جدید در حافظه یک سیکل کاملا" پیوسته بوده و در اکثر کامپیوترها سیکل فوق ممکن است در هر ثانیه میلیون ها مرتبه تکرار گردد.

پس به محل ذخیره کردن محاسباتی که توسط کامپیوتر انجام میگیرد حافظه گویند. در کامپیوتر ها دو نوع متداول حافظه وجود دارد. در واقع حافظه اصلی کامپیوتر شامل دو بخش است : حافظه فقط خواندنی (ROM) و حافظه با دسترسی تصادفی (RAM) که حافظه خواندنی و نوشتنی است.

RAM

حافظه (RAM[3](Random Access Memory  شناخته ترین نوع حافظه در دنیای کامپیوتر است . روش دستیابی به این نوع از حافظه ها تصادفی است . چون می توان به هر سلول حافظه مستقیما" دستیابی پیدا کرد . در مقابل حافظه های RAM ، حافظه های(SAM(Serial Access Memory وجود دارند.

حافظه های SAM اطلاعات را در مجموعه ای از سلول های حافظه ذخیره و صرفا" امکان دستیابی به آنها بصورت ترتیبی وجود خواهد داشت. ( نظیر نوار کاست ) در صورتیکه داده مورد نظر در محل جاری نباشد هر یک از سلول های حافظه به ترتیب بررسی شده تا داده مورد نظر پیدا گردد. حافظه های SAM در مواردیکه پردازش داده ها الزاما" بصورت ترتیبی خواهد بود مفید می باشند ( نظیر حافظه موجود بر روی کارت های گرافیک ). داده های ذخیره شده در حافظه RAM با هر اولویت دلخواه قابل دستیابی خواهند بود.

ROM

حافظه ROM یک نوع مدار مجتمع (IC) است که در زمان ساخت داده هائی در آن ذخیره می گردد. این نوع از حافظه ها علاوه بر استفاده در کامپیوترهای شخصی در سایر دستگاههای الکترونیکی نیز بخدمت گرفته می شوند. حافظه های ROM از لحاظ تکنولوژی استفاده شده، دارای انواع زیر می باشند:

ROM
PROM
EPROM
EEPROM
Flash Memory

هر یک از مدل های فوق دارای ویژگی های منحصربفرد خود می باشند . حافظه های فوق در موارد زیردارای ویژگی مشابه می باشند: داده های ذخیره شده در این نوع تراشه ها " غیر فرار " بوده و پس از خاموش شدن منبع تامین انرژی اطلاعات خود را از دست نمی دهند. همچنین داده های ذخیره شده در این نوع از حافظه ها غیر قابل تغییر بوده و  اعمال تغییرات در آنها مستلزم انجام عملیات خاصی است.

انواع RAM

 SRAM (Static random access Memory) این نوع حافظه ها از چندین ترانزیستور (چهار تا شش) برای هر سلول حافظه استفاده می نمایند و برای هر سلول از خازن استفاده نمی گردد. این نوع حافظه ها در ابتدا بمنظور cache استفاده می شدند.

Dynamic random access memory) DRAM). در این نوع حافظه ها برای سلول های حافظه از یک زوج ترانزیستورو خازن استفاده می گردد .

Fast page mode dynamic random access memory)FPM DRAM) . شکل اولیه ای از حافظه های DRAM می باشند.در تراشه ای فوق تا زمان تکمیل فرآیند استقرار یک بیت داده توسط سطر و ستون مورد نظر، می بایست منتظر و در ادامه بیت خوانده خواهد شد.( قبل از اینکه عملیات مربوط به بیت بعدی آغاز گردد) .حداکثر سرعت ارسال داده به L2 cache معادل ۱۷۶ مگابایت در هر ثانیه است .

Extended data-out dynamic random access memory) EDO DRAM). این نوع حافظه ها در انتظار تکمیل و اتمام پردازش های لازم برای اولین بیت نشده و عملیات مورد نظر خود را در رابطه با بیت بعد بلافاصله آغاز خواهند کرد. پس از اینکه آدرس اولین بیت مشخص گردید EDO DRAM عملیات مربوط به جستجو برای بیت بعدی را آغاز خواهد کرد. سرعت عملیات فوق پنج برابر سریعتر نسبت به حافظه های FPM است . حداکثر سرعت ارسال داده به L2 cache معادل ۲۷۶ مگابایت در هر ثانیه است .

Synchronous dynamic random access memory) SDRM) از ویژگی "حالت پیوسته" بمنظور افزایش و بهبود کارائی استفاده می نماید .بدین منظور زمانیکه سطر شامل داده مورد نظر باشد ، بسرعت در بین ستون ها حرکت و بلافاصله پس از تامین داده ،آن را خواهد خواند. SDRAM دارای سرعتی معادل پنج برابر سرعت حافظه های EDO بوده و امروزه در اکثر کامپیوترها استفاده می گردد.حداکثر سرعت ارسال داده به L2 cache معادل ۵۲۸ مگابایت در ثانیه است .

(Rambus dynamic random access memory) RDRAM  یک رویکرد کاملا" جدید نسبت به معماری قبلی DRAM است. این نوع حافظه ها از Rambus in-line memory module)RIMM) استفاده کرده که از لحاظ اندازه و پیکربندی مشابه یک DIMM استاندارد است. وجه تمایز این نوع حافظه ها استفاده از یک گذرگاه داده با سرعت بالا با نام "کانال Ramous " است . تراشه های حافظه RDRAM بصورت موازی کار کرده تا بتوانند به سرعت ۸۰۰ مگاهرتز دست پیدا نمایند.

مدال:

استفاده بد از رایانه باعث شیوع درد گردن و دست ها در بین جوانان شده است

استفاده بد و بیش از حد از رایانه در بین جوانان درد گردن، دستها و شانه را در پی دارد.

   

دکتر علی دیانت در گفت وگو با خبرنگار بهداشت و درمان خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، افزود: برخی از جوانان ۶ – ۷ ساعت را بی وقفه با رایانه کار می کنند و نرمش های کششی انجام نمی دهند تا اندامهایشان مانند گردن و دست ها خسته نشود در نتیجه بسیاری از آنان به تازگی با درد در ناحیه گردن، شانه و مچ به ارتوپد مراجعه می کنند.

وی افزود: وضعیت موس رایانه باید با توجه به مچ و تنه تنظیم شود. علاوه بر آن، افراد پس از مدتی کار کردن با این وسیله باید آن را رها کنند و نرمشهای گردن و شانه و دست را انجام دهند.

این فوق تخصص جراحی دست با اشاره به برخی دیگر از علل درد گردن گفت: اگر صندلی و میز رایانه متناسب با قد و هیکل استفاده کننده از آن تنظیم نشود فرد دچار درد در ناحیه کتف، بازو و گردن می شود.

علاوه بر آن برخی از جوانان به علت کوچک بودن صفحه مانیتور یا ضعیف بودن چشمشان، دایم سرخود را به مانیتور نزدیک می کنند در نتیجه دچار گردن درد شدید می شوند.

وی توصیه کرد: افرادی که بنا به اقتضاء شغلشان باید روزی حدود ۵ ساعت با رایانه کار کنند، صبح ها نرمش کنند، دست کم هفته ای سه روز شنا کنند، هر یکی دو ساعت از جلوی رایانه بلند شوند و نرمش های کششی انجام دهند تا گردن، شانه ها و کتف آنان از حالت گرفتگی خارج شود.

این استاد دانشگاه علوم پزشکی ایران استفاده از مانیتورهایی با ابعاد مناسب، انتخاب فونت خوانا، میز و صندلی مناسب را از دیگر راه های پیشگیری از ابتلا به گردن و مچ درد ناشی از کار زیاد با رایانه ذکر کرد.

دیانت در پایان اظهار کرد: نسخه واحدی برای میز و صندلی مناسب نمی توان پیچید. البته باید استفاده از موس نیز مورد توجه قرار گیرد چرا که موس های کوچک باعث جمع کردن دست به منظور استفاده از آن ها می شود که درد ناحیه مچ را در پی دارد.

بنابراین موس و «پد» زیر آن باید به گونه ای انتخاب شود که به مچ دست زیاد فشار وارد نشود.

خطرات نشستن طولانی مدت جلوی لپ تاپ

با افزایش روند استفاده از لپ تاپ به جای رایانه، باید به خطراتی که این فناوری برای سلامتی ایجاد می کند نیز توجه داشت.

محققان می گویند نشستن طولانی مدت جلوی لپ تاپ می تواند باعث درد در ناحیه پشت، بازوها و گردن شود.

"کوین کارنیرو" از دانشکده پزشکی چپل هیل دانشگاه کارولینای شمالی می گوید: با توجه به شیوه طراحی رایانه ها، استفاده از لپ تاپ اغلب موجب می شود کاربر به شیوه نامناسبی جلوی آن بنشیند.

تایپ کردن موجب آسیب دیدگی عصبی که از مچ عبور می کند می شود. این بیماری سندرم تونل مچ دست نام دارد.

این پژوهشگران می گویند: فرد زمانی که جلوی رایانه می نشیند باید آرنج ، لگن و زانو او زاویه ۹۰ درجه داشته باشد. چشم نیز باید بطور مستقیم به یک سوم بالای صفحه نمایش دوخته شود.

اما از آنجا که صفحه کلید و نمایشگر در لپ تاپ ترکیب شده و فاصله بسیار اندکی با هم دارند، نمی توان آنها را بطور مستقل از هم برای تایپ کردن و نگاه کردن قرار داد.

این به آن معناست که باید چاره ای برای این مشکل اندیشید.

یک راه حل استفاده از نوعی ا

/ 1 نظر / 576 بازدید